Slovensko je krajinou, ktorá sa môže pochváliť bohatou históriou a mnohými zachovanými pamiatkami. Najvýznamnejšie pamiatky sú bezpochyby hrady a zámky, ktoré sú roztrúsené po celom území krajiny. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najzaujímavejších z nich.

Spišský hrad je jednou z najväčších stredovekých pevností v Európe a patrí na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Nachádza sa v blízkosti mesta Spišská Nová Ves a v minulosti slúžil ako pevnosť na ochranu obyvateľov pred útokmi nepriateľských armád. Dnes je v ňom múzeum, ktorého expozície nám ponúkajú pohľad do histórie stredovekého Slovenska.

Ďalšou zaujímavou pamiatkou je Oravský hrad, ktorý sa nachádza na Orave, priamo nad obcou Oravský Podzámok. Hrad bol postavený na konci 13. storočia a v minulosti slúžil ako ochrana obyvateľov pred vpádmi nepriateľských armád. Dnes je v ňom múzeum, ktoré sa zameriava na históriu hradu a jeho okolia.

Bojnický zámok je jednou z najkrajších pamiatok na Slovensku. Nachádza sa v meste Bojnice a patrí medzi najnavštevovanejšie zámky v krajine. Bol postavený v 12. storočí a v priebehu histórie prešiel mnohými rekonštrukciami. Dnes je v ňom múzeum, ktoré nám ponúka pohľad do histórie zámku a jeho majiteľov.

Ďalším zaujímavým miestom je Spišský hrad a Spišské podhradie, ktoré sú tiež zahrnuté na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Spišské podhradie je malé mesto, ktoré sa nachádza pod hradom a je plné úzkych uličiek a krásnych historických budov. Toto miesto je ako zo starých čias a návštevník sa v ňom môže ponoriť do histórie a kultúry Slovenska.

Ďalšou zaujímavou pamiatkou, ktorú si môžete pozrieť na Slovensku, je Devín. Devín je hrad a zároveň národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza na úpätí Malých Karpát, priamo nad Dunajom.